Regeneracja studni

Dobór metody regeneracji studni głębinowej uzależniony jest od stanu technicznego kolumny filtracyjnej jak i rodzaju osadów. Dane zawarte w dokumentacji hydrogeologicznej uzupełnione o wyniki inspekcji TV oraz badań diagnostycznych studni pozwalają na odpowiedni dobór technologii regeneracji studni.

Wykonujemy regeneracje studni do głębokości 300 m.
Pracujemy zgodnie z polskimi “Wytycznymi Renowacji Studni Wierconych” oraz normą DVGW W130.

Czyszczenie mechaniczne (szczotkowanie)

Polega na mechanicznym usunięciu luźnych i słabo zwięzłych osadów, które nagromadziły się na wewnętrznej części kolumny filtrowej.

 

Płukanie niskociśnieniowe

Metoda polegająca na płukaniu filtra studziennego w celu usunięcia luźnych i słabo zwięzłych osadów z filtra oraz strefy przyfiltrowej. Płukanie strefowe wymusza lokalny przepływ wody na odcinku filtra poprzez zastosowanie urządzenia z pakerami.

Płukanie wysokociśnieniowe 

Polega na płukaniu filtra oraz strefy przyfiltrowej za pomocą medium o dużym ciśnieniu przy wykorzystaniu dyszy głowicy obrotowej.

 

Regeneracja chemiczna

Dobór środków chemicznych stosowanych do usuwania osadów z filtra oraz strefy przyfiltrowej odbywa się poprzez analizę jakościową i ilościową osadu. Proces uwzględnia rodzaj utworów warstwy wodonośnej, stan konstrukcji kolumny filtracyjnej, warunki hydrochemiczne oraz stopień kolmatacji.

Ultradźwięki

Metoda polegająca na oddziaływaniu fal ultradźwiękowych. Działanie metody opiera się o generator umieszczony w studni. Fale ultradźwiękowe powodują oscylacje cząsteczek wody, lokalne wzrosty temperatury oraz ciśnienia. Osady znajdujące się w filtrze ulegają odspojeniu, natomiast osady występujące w obsypce żwirowej zostają uwolnione w wyniku tarcia ziaren obsypki.

Sprężone powietrze

Regeneracja polegająca na wykorzystaniu generatora impulsów wyposażonego w system zaworów, który jest w stanie w bardzo krótkim czasie (milisekundy) uwolnić zgromadzoną w generatorze energię. Powstałe hydrauliczne fale uderzeniowe wywołują efekt kawitacji spowodowany nagłą zmianą objętości.

GWE SERVICE
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.